Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu krok po kroku. Jak zamontować klimatyzator typu split?
Jaki wybrać klimatyzator do mieszkania w bloku?
Mieszkania w blokach często są narażone na silne działanie słońca i utrudnioną wentylację, co może wpłynąć na jakość i temperatury powietrza oraz komfort w mieszkaniach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z tymi problemami jest zainstalowanie klimatyzatora. Jednak wybór odpowiedniego klimatyzatora do mieszkania w bloku może być trudny, zwłaszcza dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tematem. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, takich jak klimatyzator przenośny lub okienny, jednak w tym artykule głównie skupimy się na najoptymalniejszym rozwiązaniu, jakim jest system klimatyzacji typu split.
Montaż klimatyzatora typu split.
Ten rodzaj klimatyzatora, według wielu naszych klientów to najlepsza opcja pod względem wygody użytkowania, estetyki oraz utrzymania komfortu temperaturowego. Słowo „Split”, z ang. oznacza „rozdzielony”, co w przypadku klimatyzacji dot. rozdzielenia urządzenia na dwie jednostki, tj. jednostka zewnętrzna, którą zazwyczaj montujemy np. na balkonie, elewacji, tarasie czy nawet dachu, oraz jednostka wewnętrzna, czyli urządzenie, z którego jest nawiewane powietrze wewnątrz pomieszczenia.
Rozdzielenie jednostki zewnętrznej od jednostki wewnętrznej sprawia, że główną „maszynerię” klimatyzatora, tj. duży wentylator, sprężarka, oraz wymiennik ciepła możemy zamontować w wybranym przez nas miejscu, poza strefą mieszkalną. Dzięki temu jednostka wewnętrzna jest mniejsza i zgrabniejsza, a dźwięki z jednostki zewnętrznej generowane przez sprężarkę z czynnikiem chłodniczym wystawiamy na zewnątrz.
Rodzaje jednostek wewnętrznych:
Urządzenie zewnętrzne, czyli agregat lub skraplacz, z reguły wygląda podobnie, ale co do jednostek wewnętrznych, czyli parowników, mamy spośród czego wybierać.
Klimatyzator ścienny (najczęściej wybierane przez klientów)
Klimatyzator przypodłogowy, czyli tzw. konsola (wygląda jak nowoczesny kaloryfer i jest montowany zazwyczaj nad samą podłogą).
Klimatyzator kanałowy to urządzenie zazwyczaj montowane pod stropem, w zabudowie sufitowej, do którego możemy podłączyć kanały wentylacyjne doprowadzające powietrze z jednej jednostki wewnętrznej, do nawet kilku różnych pomieszczeń.
To tylko podstawowe zalety tego typu klimatyzacji. Żeby poznać ich więcej, przeczytaj ten artykuł lub skontaktuj się z nami — chętnie opowiemy o tym osobiście.
Czy montaż klimatyzacji musi wykonać osoba ze specjalnymi uprawnieniami?
Montaż klimatyzacji jest działalnością regulowaną, wymagającą specjalnych uprawnień f-gazowych (świadectwo kwalifikacji), wydawanych i regulowanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Według polskiego prawa, instalacja klimatyzacji wymaga certyfikatu kwalifikacyjnego, który potwierdza kwalifikacje i umiejętności osoby wykonującej instalację. Jeżeli chciałbyś sprawdzić, czy dana firma posiada wymagane uprawnienia, wystarczy, wpisać nazwę firmę w wyszukiwarce w podanym linku.
Jakie parametry trzeba brać pod uwagę, szukając klimatyzacji do bloku lub mieszkaniu?
- Powierzchnia pomieszczenia
Jeden z najważniejszych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to powierzchnia pomieszczenia. Właściwie dobrane urządzenie powinno być w stanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza, aby zapewnić właściwą temperaturę i ruch powietrza w pomieszczeniu.
- Nasłonecznienie
Kolejnym ważnym czynnikiem przy doborze klimatyzatora jest stopień nasłonecznienia, nagrzewania przez słońce pomieszczenia, które chcemy klimatyzować. Zupełnie inną moc chłodniczą urządzenia będziemy potrzebować do schłodzenia pomieszczenia z dużymi oszklonymi witrynami, usytuowanymi od strony południowej, a zupełnie innej mocy do pokoju z niedużymi oknami, od strony północnej – mimo że w obu przypadkach powierzchnia pomieszczeń byłaby identyczna.
- Wydajność chłodzenia
Wydajność chłodzenia to inny ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzacji do bloku lub mieszkania. Wartość ta określa ilość ciepła, jaką urządzenie jest w stanie usunąć z pomieszczenia. Parametrem, który idzie w parze z wydajnością, jest rozmiar jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej, także warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.
- Poziom generowanego hałasu
Hałas to kolejny ważny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzacji. Dobrze dobrana klimatyzacja powinna być cicha i nie powodować zakłóceń akustycznych w pomieszczeniu i na zewnątrz. Głośna praca jednostki wewnętrznej nie powinna przeszkadzać nam, nawet podczas snu. Jeżeli zaś poziom hałasu z jednostki zewnętrznej staje się problemem dla naszych sąsiadów, to może oznaczać, że nie zadbaliśmy o odpowiedni dobór klimatyzatora lub montaż jednostki zewnętrznej został niewłaściwie wykonany.
- Konstrukcja budynku
Konstrukcja budynku może również wpłynąć na wybór odpowiedniego typu klimatyzacji. W blokach mieszkalnych często występują ograniczenia dotyczące instalacji jednostek zewnętrznych. Zazwyczaj są to warunki techniczne zarządcy budynku, do których przyszły użytkownik klimatyzacji powinien się dostosować. Zalecamy przekazanie takich wytycznych do specjalisty zajmującego się montażem klimatyzacji, a wtedy wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Czasami warto podpytać sąsiada, który już może posiada zamontowaną klimatyzację.
- Koszty eksploatacji
Oprócz kosztów zakupu należy również wziąć pod uwagę koszty eksploatacji klimatyzacji, takie jak zużycie energii elektrycznej oraz koszty serwisu i konserwacji. Obecnie występujące na rynku urządzenia to nowoczesne klimatyzatory, spełniające rygorystyczne normy zużycia energii. Optymalizacja kosztów związanych z eksploatacją klimatyzacji zaczyna się od odpowiedniego doboru urządzenia, jego lokalizacji i właściwego montażu klimatyzacji.
Prawidłowy montaż klimatyzacji i odpowiednia lokalizacja jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.
Montaż jednostki zewnętrznej.
Jednostka zewnętrzna jest najważniejszym elementem systemu klimatyzacji, gdyż to ona odpowiada za odprowadzanie ciepła na zewnątrz pomieszczenia. Montaż klimatyzacji powinien być przeprowadzony w sposób staranny, na stabilnej powierzchni, w miejscu dobrze wentylowanym i najlepiej zacienionym, aby uniknąć przegrzania. Umieszczenie urządzenia w zacienionym miejscu poprawi jego wydajność. Ponadto należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między jednostką zewnętrzną a elewacją budynku, aby nie ograniczać ruchu powietrza, tym samym odprowadzania ciepła z wymiennika.
Jednostkę zewnętrzną można zamocować przy elewacji na przeznaczonych do tego celu wspornikach.
Kolejnym często wykorzystywanym sposobem posadowienia skraplacza jest płyta balkonowa lub taras. Wykorzystujemy do tego np. taki wspornik.
Jeśli powyższe pomysły nie zadowalają Was, to można skorzystać z opcji montażu na dachu.
Do tego celu wykorzystuje się specjalne regulowane wsporniki. Regulacja na polega na dopasowaniu dolnej części wspornika do kąta nachylenia dachu, w taki sposób, żeby górna część wspornika, na której zamontujemy klimatyzator, będzie w poziomie.
W każdym przypadku zaleca się zastosowanie pod jednostkę zewnętrzną odpowiednich amortyzatorów, co w znacznym stopniu ograniczy przenoszenie wibracji z klimatyzatora do pomieszczenia.
Przestrzeń serwisowa.
Przy montażu urządzenia zewnętrznego szczególną uwagę należy zwrócić na pozostawienie odpowiedniej przestrzeni serwisowej. Dla optymalnej pracy urządzenia wymagana jest odpowiednia przestrzeń wokoło urządzenia, do swobodnego przepływu powietrza.
Należy pamiętać, że jest to urządzenie, do którego raz na jakiś czas serwisant potrzebuje dostępu, żeby wykonać prace serwisowe, takie jak:
- wyczyszczenie wymiennika ciepła
- sprawdzenia parametrów pracy klimatyzatora
- sprawdzenia odpowiedniej ilości czynnika chłodniczego
- w razie potrzeby przeprowadzić próbę szczelności układu
- sprawdzenie układów automatyki i sterowania
- sprawdzenie podłączeń elektrycznych
Montaż jednostki wewnętrznej.
Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzacji w mieszkaniu to jedna z kluczowych czynności, które wpływają na jej prawidłową i skuteczną pracę. Przed przystąpieniem do jej montaż, należy wybrać odpowiednie miejsce, w którym zostanie zamontowane urządzenie. Należy pamiętać, żeby unikać miejsc szczególnie narażonych na generowanie wilgoci w formie pary wodnej, takie jak okolice nad kuchenką, zlewem, czy zmywarką w kuchni. Dzięki temu unikniemy wkraplania się wody na chłodnych częściach obudowy jednostki wewnętrznej.
W następnej kolejności ważnym aspektem, podobnie jak przy montażu agragatu jest pozostawienie odpowiedniej, wolnej przestrzeni w okolicach zasysania powietrza przez klimatyzator. Dla klimatyzatora ściennego ważnym jest jego zamontowanie minimum 10-15cm od sufitu od górnej krawędzi urządzenia. Dzięki temu zapewnimy swobodny przepływ powietrza w klimatyzatorze. Jednostkę wewnętrzną należy zamontować w miejscu, gdzie nawiew schłodzonego powietrza będzie mógł swobodnie przepływać po pomieszczeniu, nieblokowany przez np. przeciwległą ścianę czy mebel. Taki montaż zapewni równomierne rozprowadzenie powietrza oraz optymalne schłodzenie pomieszczenia. Tu również, jak przy montażu jednostki zewnętrznej serwisant będzie potrzebował przestrzeni, żeby przeprowadzić konserwację.
Żeby system klimatyzacji mógł dziać, musi zostać połączony ze sobą instalacją chłodniczą, czyli przewodem freonowym, przez którą przepływa czynnik chłodniczy, zapewniający wymianę ciepłą pomiędzy jednostkami klimatyzacji. Mając to na uwadze, należy pamiętać, że taka instalacja wymaga estetycznego ukrycia. Jest kilka sposobów, żeby to zrobić:
- korytka instalacyjne
- ukrycie w ścianie bądź zabudowie
- ukrycie w elewacji
- ukrycie w posadzce (raczej na etapie budowy)
Upraszczając, można przyjąć, że im krótsza odległość jednostki zewnętrznej od jednostki wewnętrznej, tym mniej pracy i materiału przy montażu, co za tym idzie mniejsze koszty zakupu usługi montażu klimatyzacji.
Odprowadzenie skroplin
Skropliny to wilgoć, która kondensuje się na chłodnym wymienniku klimatyzatora w trakcie jego pracy. Ich prawidłowe odprowadzenie jest kluczowe dla poprawnej pracy klimatyzacji, a nieodpowiednia instalacja może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zacieki na ścianach a nawet zalanie pomieszczenia. W przypadku klimatyzacji w mieszkaniu, skropliny są zazwyczaj odprowadzane za pomocą specjalnego przewodu, który jest prowadzony przez ścianę i wyprowadzony na zewnątrz budynku lub podłączony do kanalizacji.
Mamy dwie podstawowe opcje odprowadzenia skroplin z klimatyzatora:
- Grawitacyjne – siłami natury
- Wymuszone – mechaniczne
Opcja pierwsza montażu odpływu kondensatu wymaga zachowania odpowiedniego spadku w kierunku docelowego odpłuwu, na całej długości instalacji, tj. wykroplona woda musi mieć zapewniony swobodny przepływ na całej trasie przewodu, spływając w dół pod własnym ciężarem. Na takiej instalacji warto zamontować syfon, który zapobiega przedostawaniu się nieproszonych zapachów np. z kanalizacji.
Poniżej przykład instalacji odprowadzenia skroplin z zastosowaniem syfonu kulowego:
Opcja druga do zastosowanie tzw. pompki skroplin.
Jest to urządzenie zasilane elektrycznie, którego zadaniem jest odpompować wodę z klimatyzatora do wybranego przez nas punktu, najczęściej kanalizacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy pilnować spadków, jak w przypadku grawitacyjnego odpływu wody. Pompka skroplin jest w stanie wypompować wodę nawet na wysokość kilku metrów ponad klimatyzator. Należy jednak pamiętać, że takie urządzanie to dodatkowy koszt. Jest to też urządzenie, które wymaga dodatkowej pielęgnacji i serwisu.
Podsumowując, klimatyzacja w mieszkaniu niewątpliwie poprawia komfort jego mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że prawidłowy dobór urządzenia to kluczowa czynność, która ma duży wpływ na jakość i wydajność klimatyzatora. Należy pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca, dobrym doborze wysokości oraz stabilnej powierzchni montażowej. Prawidłowy montaż klimatyzacji pozwoli cieszyć się komfortowym chłodem w upalne dni, a także zapewni bezproblemową i długotrwałą pracę urządzenia. Montaż klimatyzacji powinien być przeprowadzony przez odpowiedniego specjalistę.
Jesteśmy dla Ciebie!
Od poniedziałku do piątku
od 7.00 do 17.00
Dębowa 76/34,
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki